Hidrolato gamyba namuose – distiliavimo ABC
Hidrolato gamyba namuose, šiek tiek įgudus, yra pakankamai nesudėtingas ir labai įdomus procesas.
Terminas „hidrolatas“, kilęs iš lotynų kalbos žodžių „hidro“ (vanduo) ir „lait“ (pienas).
Taip yra todėl, dažnai hidrolatas būna drumstas, t.y. turi pienišką išvaizdą. Taip pat naudojamas ir gėlių vandens terminas, tačiau jis nėra ypač tikslus, nes hidrolatus galima distiliuoti iš įvairios augalinės medžiagos ne tik gėlių, pvz.: iš lapų, spyglių ar uogų.
Kai kurie hidrolatai taip pat gali būti gaminami visiškai kitokiu būdu, pavyzdžiui, sumaišant eterinį aliejų su vandeniu arba augalinę medžiagą mirkant vandenyje, o kai kurie netgi gali būti pagaminti naudojant sintetinius ingredientus.
Visgi, geriausiomis savybėmis pasižymi 100% grynas ir natūralus hidrolatas. Hidrolato gamyba namuose leidžia Jums pasigaminti būtent tokį produktą!
Jums reikės…
Gaminant hidrolatą namuose nebūtina turėti chemijos laboratorijos. Pilnai pakaks:
- alembiko arba distiliatoriaus
- vandens
- virtuvinės viryklės
Žinoma, taip pat jūs turite turėti žaliavos, tai yra augalų, kurie bus distiliuojami: pakanka apie 2 kg šviežių augalų, nuskintų laikotarpiu, per kurį augalas pasiekia didžiausią veikliųjų medžiagų koncentraciją.
Mažuose distiliatoriuose pakanka ir mažesnio kiekio aromatinių augalų, tačiau būtina, kad augaluose būtų didelė esencijos koncentracija, kitaip nebus įmanoma išgauti nė lašo eterinio aliejaus.
Pavyzdžiui, distiliuojant levandą, rozmariną, čiobrelį, šalaviją ar mėtą išeiga svyruoja tarp 0.8 proc. – 2 proc. namų gamybos natūralaus eterinio aliejaus.
Eteriniai aliejai ekstrahuojami distiliuojant garais, t.y. naudojant verdančio vandens garus, kurie, skverbdamiesi per į distiliatorių įdėtą augalą, traukia su savimi ir aromatines molekules, esančias augalų ląstelėse.
Šios molekulės yra labai lengvos, lakios, todėl lengvai keliauja kartu su garais. Vandens garai ir lakiosios molekulės tęsia savo kelią per kondensatorių, kuriame atvėsta. Vėsdami garai grįžta į skystą būseną, tokiu būdu išsklaidyti eterinio aliejaus mikro lašeliai susijungia bei sukuria koncentruotą distiliuoto augalo kvapą.
Kadangi eteriniai aliejai yra lengvesni už vandenį, jie plūduriuoja virš vadinamojo aromatinio vandens – hidrolato. Kadangi šie du skysčiai nesimaišo vienas su kitu, juos galima lengvai atskirti naudojant paprastą separatoriaus piltuvą.
Hidrolato gamyba namuose – rezultatas
Baigus distiliavimo procesą, jei viską atlikote tinkamai, gausite tokius distiliavimo produktus:
- Gryną eterinį aliejų
- Hidrolatą (gėlių vandenį)
Hidrolatas jokiu būdu nėra tik tai, kas liko išskyrus eterinius aliejus. Tai yra antrinis distiliavimo produktas, kuris gali būti plačiai naudojamas namuose, kosmetikoje ar net virtuvėje!
Atminkite, kad šviežiai distiliuotas eterinis aliejus ne visada turi malonų kvapą, nes jam reikia nusistovėti (kelias savaites), per kurias jis turi būti paliktas “pailsėti”.
Kurie augalai yra geri kandidatai eterinio aliejaus distiliavimui namuose?
Kaip jau minėta, sėkmingam distiliavimui būtina pasirinkti tinkamas žaliavas. Toliau matote keletą augalų, iš kurių išgauti eterinius aliejus neturėtų būti itin sudėtinga:
- Pipirmėtės
- Raudonėlis
- Eukaliptas
- Rozmarinas
- Eglė arba pušis
- Levandos
Aromatinių augalų distiliavimas
Paprastai aromatinius ar vaistinius augalus renkame nuo pavasario iki ankstyvo rudens, atsižvelgiant į augalą ir, žinoma, orus. Spygliuočiai ir šaknys gali būti renkami taip pat ir rudens bei žiemos mėnesiais. Kada nuimti konkretaus augalo derlių yra dar viena distiliavimo meno dalis.
Pagal bendrą taisyklę: dauguma augalų skinami prieš pat žydėjimą arba iškart po žydėjimo ir jo metu.
Aromaterapijos specialistai žino, kad derliaus nuėmimo laikas gali kardinaliai pakeisti bet kurio eterinio aliejaus ir hidrolato cheminę sudėtį. Taigi, distiliavimu užsiimant rimtai, patartina pradėti stebėti ir fiksuoti pokyčius ar skirtumus, kuriuos pastebite distiliuodami tas pačias augalų rūšis skirtingu laiku ir skirtingomis oro sąlygomis ar net tas pačias rūšis, augančias skirtinguose dirvožemiuose ir kt.
Augalų distiliavimas yra menas ir reikia laiko, kad atsirastų supratimas, kaip augalai bei jų savybės keičiasi atsižvelgiant į sezonus, derliaus nuėmimo laiką ir kt.
Distiliuokite, kai oras yra ir jau kurį laiką buvo šiltas ir sausas. Šiltomis dienomis daugumoje augalų bus didesnis kiekis eterinio aliejaus. Nerekomenduojame rinkti ir distiliuoti lietingą dieną arba iškart po stiprių liūčių. Palaukite, kol augalai visiškai išdžius. Svarbu – turite tiksliai pažinoti augalus, kuriuos dedate į distiliatorių. Tai yra būtina tam, kad išvengtumėte neveiksmingų ar netgi galimai kenksmingų distiliavimo produktų.