+370 687 39377

Distiliatorius – kaip pasigaminti eterinį aliejų bei gėlių vandenį iš savo sodo?

Distiliatorius yra paprastas įrenginys, kuriuo, sukaupę šiek tiek įgūdžių, galėsite gaminti kokybiškus ir natūralius produktus – eterinius aliejus bei hidrolatą, kitaip dar vadinamą gėlių vandeniu. Visa tai – iš augalų, kuriuos nesunkiai galite užsiauginti savo sode, ar net namuose ant palangės.

Hidrolatai yra šalutinis eterinių aliejų gamybos produktas. Eteriniai aliejai distiliuojami iš augalinės medžiagos, tam naudojamas distiliavimo aparatas. Eteriniai aliejai susirenka distiliavimo kolbos paviršiuje ir yra atskiriami nuo hidrolato.

distiliatorius eteriniai aliejai
Gaminkite ekologišką eterinį aliejų iš savo užaugintų augalų.

Kas yra eteriniai aliejai ir kodėl rožių esencija tokia brangi?

Eteriniai aliejai yra koncentruoti aliejai, esantys lapuose ir žieduose, suteikiantys augalams jų specifinį kvapą. Jie yra nepastovūs ir lengvai garuoja ore. Taip pat, eteriniai aliejai gerokai greičiau suyra veikiami ryškios tiesioginės šviesos. Štai kodėl jie turi būti išpilstomi ir saugomi tamsaus stiklo buteliukuose su sandariais dangteliais.

Kaip jau minėta, eteriniai aliejai atskiriami nuo augalinės medžiagos ją distiliuojant garais distiliavimo aparate. Distiliuojant garais augalines žaliavas, gaunami du produktai – eterinis aliejus ir hidrolatas.

Skirtingi augalai išskiria nevienodą eterinio aliejaus kiekį iš to paties augalinės medžiagos kiekio, ir tai atsispindi eterinio aliejaus kainoje. Įdomu tai, kad vienas brangiausių eterinių aliejų yra rožių esencija. Jo kaina tokia aukšta todėl, kad maždaug 30 gramų rožių aliejaus pagaminti reikia apie 60 000 rožių žiedų.

Gėlės skinamos rankomis, paprastai dienos, kurią jos bus apdorojamos, rytą. Tada seka intensyvus distiliavimo ar ekstrahavimo perkoliatoriuje tirpikliu procesas.

Pigesniems eteriniams aliejams, kaip pavyzdžiui pipirmėčių eteriniam aliejui, reikia mažiau augalinės medžiagos tam, kad distiliavimo metu gautumėte galutinį produktą. Turint galvoje tai, kad pipirmėčių eterinio aliejaus distiliavimo išeiga siekia daugiausiai 0,80 proc., maždaug 2 kg pipirmėčių lapų Jums duos apie 16 – 20 gramų pipirmėčių eterinio aliejaus.

Likęs distiliavimo produktas bus pipirmėtės hidrolatas, kurį galėsite naudoti kaip oro gaiviklį, vabzdžius atbaidantį preparatą ar aromaterapijai. Taigi, distiliatorius Jums padės išgauti eterinius aliejus namuose, kaip žaliavą naudojant savo sodo augalus. Visgi, reikia dar kartą atkreipti dėmesį, kad eterinio aliejaus, palyginti su hidrolato kiekiu po vieno distiliavimo, gausite pakankamai nedaug.

Minėta, kad kai kuriems augalams, pavyzdžiui, rožėms, reikia labai didelio kiekio augalinės medžiagos labai mažam eterinio aliejaus kiekiui gauti, tad tokio kiekio žaliavos apdorojimui Jums pagelbės atitinkamai gerokai didesnio tūrio distiliatorius.

Vis dėlto, eksperimentuoti ir perprasti distiliavimo subtilybes bei savo reikmėms pasigaminti eterinių aliejų bei hidrolato, tikrai galite ir su pačiais mažiausiais distiliatoriais ar netgi variniais alembikais.


Tad kodėl turėtumėte pamėginti distiliuoti savo eterinius aliejus?

  • Nes distiliatorius yra įrenginys, kurį išmokti naudoti yra tikrai nesunku.
  • Nes tai yra įdomus ir naudingas įgūdis, kurio dėka gausite natūralius, namuose pagamintus produktus.
  • Nes namai kvepės puikiai, kadangi distiliuojant eterinius aliejus namuose dalis eterinio produkto patenka ir į kambarį.
  • Nes darže užaugintą mėtų derlių galima naudoti ne tik mėtų arbatai gaminti.
  • Nes hidrolatas gali būti naudojamas kaip natūralus oro gaiviklis.
Rozmarinų esencijos gamyba

Distiliatorius ir hidrolato gamyba namuose – 5 žingsniai

1. Paruoškite augalinę žaliavą

Lamiaceae šeimai priklausančius augalus, tokius kaip pipirmėtės, levandos, raudonėliai, čiobreliai ir kt., distiliuoti dažniausiai yra gana nesudėtinga. Šiai augalų šeimai priklausančios rūšys skinamos iškart po žydėjimo arba prieš pat jį.

Eksperimentuokite su derliaus nuėmimo laiku, tyrinėkite ir stebėkite rezultatus – tokiu būdu pamažu sukaupsite sėkmingam distiliavimui reikiamą patirtį.

Kitus augalus, ypač tuos, kurie turi storus lapus, o taip pat distiliuojant spygliuočius, patartina prieš distiliavimą supjaustyti 2 – 3 cm ilgio gabalėliais. Jei distiliavimo rezultatai netenkina, galima prieš prieš distiliavimą maceruoti, t.y. mirkyti žaliavą vandenyje ar specialiame tirpiklyje iki 48 valandų. Tai padės žaliavą suminkštinti ir leis pasiekti geresnius distiliavimo rezultatus.

2. Tinkamai užpildykite distiliavimo aparatą

Tik pradedant naudotis distiliatoriumi, gali kilti klausimų, kiek žaliavos reikėtų dėti į aparatą, kaip stipriai suspausta ji turėtų būti ir pan. Tinkamas distiliavimo aparato užpildymas reikalauja šiek tiek praktikos ir rezultatų stebėjimo. 

Distiliatorius pildomas žaliavą švelniai paspaudžiant žemyn ir ant viršaus klojant papildomą žaliavos sluoksnį iki taip bus užpildytas visas darbinis distiliavimo aparato tūris.

Svarbu augalų nesuslėgti per daug stipriai, kadangi turi likti nedideli tarpai, ertmės bei plyšiai garui praeiti. Kita vertus, nepasiekus reikiamo žaliavos suslėgimo laipsnio, galutinio produkto pagaminsite mažiau, hidrolatas galimai bus silpnesnis ir mažiau aromatingas nei turėtų būti.

Bet kuriuo atveju yra būtina laikytis konkretaus įrenginio saugumo ir darbo su juo instrukcijų. Pažangesni įrenginiai turi įrengtus apsauginius vožtuvus, kurie, esant reikalui, greitai sumažina slėgį įrenginio viduje. Tuo tarpu įrenginį užpildžius tinkamai, joks perteklinis slėgis distiliatoriaus viduje nesusidaro.

3. Distiliavimo procesas – tinkamos temperatūros palaikymas, trukmė

Distiliatorių tinkamai užpildžius, jį sandariai uždarykite ir pradėkite kaitinti. Tinkamos distiliavimo temperatūros pasirinkimas yra labai svarbus faktorius tiek distiliavimo proceso efektyvumui, tiek ir galutinio produkto kokybei.

Bendras principas – visada pradėkite nuo vidutinio dydžio ugnies ir, esant reikalui, ją sumažinkite. Kaip žinoti, kad temperatūra yra per aukšta ir ją reikia sumažinti? Visų pirma, reikia stebėti iš distiliatoriaus išeinančio produkto srautą. 

Srautas turėtų tekėti mažais purslais ir lašeliais. Jei jis teka stipria, vientisa srove, tada šiluma yra per didelė ir turėtų būti sumažinta. Distiliavimo laikas skirtinguose įrenginiuose skirsis, vidutiniškai 2–5 valandos, vėlgi, priklausomai nuo augalinės medžiagos bei naudojamo distiliavimo aparato rūšies ir dydžio.

Temperatūra

Temperatūra įtakoja distiliavimo greitį. Kuo temperatūra aukštesnė, tuo greičiau vanduo pašildomas ir spartinami ekstrahavimo procesai, tuo pačiu sunaikinant ir tam tikras jautrias aromatines molekules.

Taigi, patartina distiliuoti palaikant žemesnę temperatūrą bei slėgį distiliavimo aparate. Toks lėtas bei švelnus distiliavimas trunka ilgiau, tačiau gali išsaugoti daugiau aromatinių medžiagų, apsaugant jas nuo per greito suskaidymo dideliame karštyje.

Labai naudinga įsigyti distiliatorių su jau įtaisytu termometru. Tai leis gerokai tiksliau kontroliuoti proceso temperatūrą. Distiliatas pradeda išsiskirti kai temperatūra pasiekia maždaug 100 laipsnių. Atkreiptinas dėmesys, kad atmosferos slėgis gali šiek tiek paveikti vandens virimo ir garų susidarymo temperatūrą, taigi ir distiliavimo temperatūrą.

Galima pakartoti dar kartą, kad distiliavimas turėtų būti lėtas ir ilgas. Tai yra vienas iš kriterijų, darančių esminę įtaką galutinio produkto kokybei. Norint surinkti visą lakiųjų aromatinių molekulių “gamą”, distiliuoti būtina lėtai, t.y. neperkaitinant.

4. Distiliavimo pabaiga

Distiliavimo proceso trukmė priklauso nuo distiliuojamos žaliavos rūšies bei galimos maksimalios produkto išeigos. Apytikslė taisyklė – iš vieno kilogramo augalinės medžiagos turėtų būti gaunamas vienas litras hidrolato (pastaba – ne eterinio aliejaus!).

Tačiau tai tik gairės. Kiekvienas distiliavimas yra skirtingas, net naudojant tą patį augalą. Kada distiliavimą nutraukti, remdamasis kruopščiu stebėjimu ir patirtimi, nusprendžia distiliuotojas. Tam reikia praktikos. Jei distiliacija sustabdoma per anksti, nukentės aromatas, kadangi nebus surenkamos sunkesnės molekulės, taip vadinamos – apatinės natos.

Jei distiliacija bus sustabdyta per vėlai, hidrolatas bus per daug praskiestas ir vėlgi, dėl to nukentės jo aromatas. Tiesa, kadangi eterinis aliejus nesimaišo su vandeniu, nėra pavojaus, kad eterinis aliejus bus pernelyg praskiestas distiliuojant per ilgai.

5. Eterinių aliejų ir hidrolato surinkimas, išpilstymas

Hidrolatas laša iš kondensatoriaus ir turi būti surenkamas į tam tikslui skirtas švarias stiklines talpas. Saugantis bet kokių pašalinių kvapų priemaišų, šios talpos turi būti naudojamos tik distiliavimui.

Jei vieno distiliavimo metu surinksite keletą talpų hidrolato, nepamirškite, kad prieš išpilstant į butelius jas reikia vėl sumaišyti tam, kad galutinis produktas turėtų visas, t.y. – viršutines, vidurines ir apatines aromato natas.

Hidrolatų kvapas po distiliavimo paprastai išryškėja ne iš karto. Tam gali prireikti ir keleto dienų ar net savaičių. Todėl po distiliavimo produktui turėtų būti leidžiama „pailsėti“ nuo savaitės, o kai kur rekomenduojama net iki mėnesio. Kvapas galutinai stabilizuojasi maždaug po trijų savaičių.

Hidrolatai turėtų būti išpilstomi į sandarius, tamsius stiklinius butelius ir laikomi atokiai nuo saulės šviesos, vėsioje, tamsioje vietoje, idealiausia 14 – 17 laipsnių temperatūroje. Nesant tokios galimybės, natūralų hidrolatą galima laikyti šaldytuve. Visgi, siekiant išvengti aromato susimaišymo su maisto kvapais, patartina įsigyti atskirą šaldytuvą, skirtą vien tik hidrolatų saugojimui.